When to watch local athletes compete in the 2022 Winter Games – NBC Chicago

0

Looking to cheer on your favorite hometown or Midwestern athlete at the Beijing 2022 Winter Olympics?

Here’s a look at when athletes from the Chicago area and the Midwest will compete during the Games.

(Note: some lineups have yet to be finalized, so this schedule may change as the Games begin)

*= medal event

Curling

Local athletes to watch: Becca Hamilton, Matt Hamilton, Nina Roth, John Shuster

Men’s tournament:

February 9 6:05 a.m. USA vs. ROC

February 10 12:05 a.m. USA vs. Sweden

February 10 7:05 p.m. Great Britain vs USA

February 12 12:05 a.m. USA vs. Norway

February 12 7:05 p.m. United States vs. Canada

February 13 6:05 a.m. China vs. USA

February 14 7:05 p.m. Switzerland vs. United States

February 15 6:05 a.m. Italy vs. USA

February 16 7:05 p.m. Denmark vs. United States

February 17 6:05 a.m. Men’s semi-finals

February 18 12:05 a.m. Men’s Bronze Medal Game*

February 19 12:05 a.m. Men’s Gold Medal Game*

Women’s tournament:

Feb. 9 7:05 p.m. ROC vs. United States

February 10 6:05 a.m. USA vs. Denmark

February 11 12:05 a.m. USA vs. China

February 12 6:05 a.m. Great Britain vs USA

February 13 12:05 a.m. USA vs. Sweden

February 13 7:05 p.m. USA vs. Korea Republic

February 15 12:05 a.m. United States vs. Switzerland

February 15 7:05 p.m. Canada vs. United States

February 16 6:05 a.m. Japan vs. USA

February 18 6:05 a.m. Women’s semi-finals

February 19 6:05 a.m. Women’s Bronze Medal Game*

February 19 7:05 p.m. Women’s Gold Medal Game*

ice dancing

Local athletes to watch: Jean-Luc Baker, Evan Bates, Madison Chock, Kaitlin Hawayek, Madison Hubbell

3 Feb. 9:41 p.m.-10:54 p.m. Rhythm dance (team)

February 6 8:36 to 9:15 p.m. Free dance (team)

February 12 5:07 a.m. to 8:38 a.m. Rhythm dance (single)

13 Feb. 7:22 p.m. to 10:36 p.m. Free dance (single)*

Biathlon Men

Local athletes to watch: Paul Schommer

5 Feb. 3h-4h15 Mixed Relay 4x6km

February 8 2:30 to 4:15 a.m. 20 km individual men

February 12 3 a.m. to 4:15 a.m. Sprint 10 km men

February 13 4:45 a.m. to 5:25 a.m. Pursuit 12.5 km men

February 15 3 a.m. to 4:15 a.m. Men’s 4×7.5 km relay

February 18 3 a.m. to 4:45 a.m. 15 km mass start men

Men’s Bobsleigh

Local Athletes to Watch: Jimmy Reed

February 18 7:30-8:30 p.m. Four-Man Heat 1

February 18 9:05-10:05 p.m. Four-Man Heat 2

February 19 7:30 to 8:30 p.m. Foursome 3

February 19 9:20 p.m. to 10:10 p.m. Four-man series 4

Men’s Figure Skating

Local Athletes to Watch: Jason Brown

3 Feb. 8:02-9:15 p.m. Short program (team)

February 5 9:57 p.m. to 10:36 p.m. Public skating (team)

7 Feb. 7:22 p.m.-11:30 p.m. Short program (single)

9 Feb. 7:37 p.m. to 11:27 p.m. Public skating (single)*

Figure skater Jason Brown will make his second Olympic appearance in Beijing in February. Find out his answers in this series of quick questions from eight years ago and his current questions.

Pair Figure Skating

Local athlete to watch: Alexa Knierim

3-4 Feb. 11:22 p.m. – 12:55 a.m. Short program (team)

February 6 7:22 to 8:09 p.m. Public skating (team)

February 18 4:38 to 7:43 a.m. Short program (single)

February 19 5:08 a.m. to 7:53 a.m. Public skating (single)*

men’s ice hockey

Local athletes to watch: Drew Commesso, Steven Kampfer, Andy Miele, Pat Nagle

Preliminary games:

February 10 7:10 a.m. USA vs. China

February 11 10:10 p.m. Canada vs. United States

February 13 7:10 a.m. USA vs. Germany

February 14-15: Men’s qualifying playoffs

February 15-16: quarter-finals of the men’s qualifiers

February 17-18: Men’s qualifying semi-finals

February 19 7:10 a.m. Men’s Bronze Medal Game*

February 19 10:10 p.m. Men’s Gold Medal Game*

Women’s ice hockey

Local athletes to watch: Megan Bozek, Alex Cavallini, Jesse Compher, Kendall Coyne-Schofield, Brianna Decker, Savannah Harmon, Megan Keller, Amanda Kessel, Abbey Murphy, Abby Roque

Preliminary games:

February 3 7:10 a.m. Finland vs. United States

February 5 7:10 a.m. USA vs. ROC

February 6 7:10 a.m. Switzerland vs. United States

February 7 10:10 p.m. United States v. Canada

February 10-12: women’s quarter-finals

February 13-14: women’s semi-finals

February 16 5:30 a.m. Women’s Bronze Medal Game*

February 16 10:10 p.m. Women’s Gold Medal Game*

Kendall Coyne Schofield, a Palos Heights native and captain of the USA Women’s Olympic Ice Hockey Team, will make her third Olympic appearance for Team USA in February but thinks this year’s team is different.

Men’s nordic combined

Local athlete to watch: Ben Loomis

February 9 2:00 a.m. Men’s individual normal hill

February 9 5:00 a.m. men 10 km individual cross-country skiing*

February 15 2:00 a.m. Individual large hill men

February 15 5:00 a.m. men 10 km individual cross-country skiing*

February 17 2 a.m. Men’s Large Hill Team

February 17 5:00 a.m. Team relay men 4×5 km*

Men’s ski jumping

Local athletes to watch: Kevin Bickner, Patrick Gasienica, Casey Larson

February 4-5 11:15 p.m. – 12:00 p.m. Men’s Normal Hill Trial Event

February 5 12:20 a.m. to 1:26 a.m. Men’s normal hill individual qualification round

February 6 4:00 a.m. to 4:35 a.m. Men’s normal hill individual competition

February 6 5:00 a.m. to 5:45 a.m. Men’s Normal Hill Individual 1st Tower

February 6 6:00 a.m. to 6:33 a.m. Men’s normal hill individual event, final round*

February 7 4:28 a.m. to 5:07 a.m. Mixed team tryout for competition

7 Feb. 5:45 a.m. to 6:36 a.m. Mixed team First round

February 7 6:51 a.m. to 7:27 a.m. Mixed team final*

11 Feb. 3:45 a.m. to 4:30 a.m. Men’s individual event on a large hill

February 11 5:00 a.m. to 6:06 a.m. Men’s Large Hill Individual Qualifying Event

February 12 4 a.m. to 4:35 a.m. Individual men’s event on a large hill for the competition

February 12 5 a.m. to 5:45 a.m., first individual round for men on a large hill

12 Feb. 6:00 a.m. to 6:33 a.m. Men’s individual event on a large hill, final round*

February 14 4:10 a.m. to 4:49 a.m. Men’s Team Trial Event for the competition

February 14 5:00 a.m. to 5:51 a.m., men’s team first round

February 14 6:00 a.m. to 6:42 a.m. Men’s team final*

Olympian Kevin Bickner will make his second Olympic appearance in Beijing for Team USA men’s ski jumping.

Women’s ski jumping

Local athletes to watch: Anna Hoffman, Zoe Kalapos

February 4 3:45 a.m. Women’s normal hill test event

February 4 4:45 a.m. Women’s normal hill Individual 1st Tower

February 4 5:35 a.m. Women’s normal hill individual final round *

February 7 4:28 a.m. to 5:07 a.m. Mixed team tryout for competition

7 Feb. 5:45 a.m. to 6:36 a.m. Mixed team First round

February 7 6:51 a.m. to 7:27 a.m. Mixed team final*

Men’s Snowboard Cross

Local athlete to watch: Nick Baumgartner

9 Feb. 9:15 p.m. to 10 p.m. Snowboard Cross Ranking 1

9 Feb. 10:10 p.m. to 10:40 p.m. Snowboard Cross Classification 2

February 10 12 p.m. to 12:34 p.m. Snowboard Cross quarter-finals

10 Feb. 00:37-00:55 Snowboard Cross quarter-finals

February 10 12:58 a.m. to 1:08 a.m. Snowboard cross semi-finals

February 10 1:15 a.m. Snowboard Cross small final

February 10 Snowboard Cross Grand Final*

Men’s Short Track Speed ​​Skating

Local athlete to watch: Ryan Pivirotto

February 5 5:38 a.m. to 6:10 a.m. Men’s 1,000m heats

February 7 5:44 a.m. to 6 a.m. 1000m men, quarter-finals

February 7 6:20 a.m. to 6:28 a.m., men’s 1,000m semi-finals

February 7 6:52 a.m. to 6:58 a.m. Men’s 1,000m, B final

February 7 6:58 a.m. to 7:04 a.m. Men’s 1,000m medal final*

February 9 5:00 a.m. to 5:30 a.m. Men’s 1,500m quarter-finals

February 9 6:29 a.m. to 6:44 a.m., men’s 1,500m semi-finals

February 9 7:13 a.m. to 7:20 a.m. 1500m men, final B

February 9 7:20 a.m. to 7:28 a.m. 1500m men, medal final*

February 11 5:18 a.m. to 5:42 a.m. Men’s 500m heats

February 13 5:00 a.m. to 5:12 a.m., men’s 500m quarter-finals

February 13 5:27 a.m. to 5:33 a.m., men’s 500m semi-finals

February 13 6:09 a.m. to 6:14 a.m. Men’s 500m, B final

February 13 6:14 a.m. to 6:19 a.m. 500m men, medal final*

Men’s Speed ​​Skating

Local athletes to watch: Ethan Cepuran, Austin Kleba, Emery Lehman, Ian Quinn, Jordan Stolz

February 6 2:30 to 4:15 a.m. 5000m men (Cepuran, Lehman)*

February 8 4:30-5:50 a.m. 1,500m men (Lehman)*

February 12 2:53-3:34 500m men (Kleba, Stolz)*

February 13, 7 a.m. to 7:26 a.m., men’s team pursuit quarter-finals (Cepuran, Lehman)

February 15 12:52 a.m. to 1:04 a.m. Men’s team pursuit semi-finals (Cepuran, Lehman)

February 15 1:43 a.m., 1:49 a.m., 2:41 a.m., 2:47 a.m. Final races of the men’s team pursuit*

February 18 2:30 to 3:40 a.m. 1000m men (Stolz)*

February 19 1:00 a.m. to 1:30 a.m. Men’s mass start semi-final (Cepuran, Quinn)

Feb. 2:30 a.m. to 2:45 a.m. Men’s mass start final (Cepuran, Quinn)*

Olympian and Chicagoan Emery Lehman will make his third Olympian appearance in Beijing for the Team USA men’s team pursuit. He tells us what it will be like not having his family and friends at this one.

Biathlon Women

Local athletes to watch: Deedra Irwin, Joanne Reed

5 Feb. 3h-4h15 Mixed Relay 4x6km*

February 7 3 to 4:40 a.m. 15 km individual women*

February 11 3 a.m. to 4:10 a.m. Women’s 7.5 km sprint*

13 Feb. 3 to 3:40 a.m. Women’s 10 km pursuit*

February 16 1:45 to 3 a.m. Women’s 4×6 km relay*

Reg. 19 03h00-03h45 mass start 12.5 km women*

cross-country skiing

Local athletes to watch: Kevin Bolger, Gus Schumaker

February 6 1:00 a.m. Men 15 km + 15 km Skiathlon Results*

February 8 2:50 a.m. Men’s freestyle sprint, qualification

February 8 4:55 a.m. Men’s freestyle sprint, quarter-finals

February 8 5:35 a.m. Men’s freestyle sprint, semi-finals

February 8 6 a.m. Men’s freestyle sprint, final*

February 11 1 h 15 km classic men*

February 13 1 hr Men’s 4×10 km relay*

February 16 4:00 a.m. Men’s Team Sprint Classic Semi-finals

February 16 5:30 a.m. Final of the Men’s Team Sprint Classic*

18 Feb. 23 h 50 km mass start Men Free*

Big Air Men

Local athlete to watch: Nick Goepper

6-7 Feb. 11:30 p.m. to 1:00 a.m. Men’s Big Air Freeski Qualifying Races

8 Feb. 9 p.m. to 9:45 p.m. Men’s Big Air Freeski Final*

Slopestyle Men

Local athlete to watch: Nick Goepper

February 13 10:30 p.m. and 11:30 p.m. Men’s Freeski Slopestyle Qualifications

14 Feb. 7:30 p.m. Men’s Freeski Slopestyle Final, rounds 1 to 3*

male jumps

Local Athletes to Watch: Justin Schoenefeld

February 10 5 a.m. to 5:45 a.m. Mixed team jumps Final 1

10 Feb. 5:50 a.m. to 6:15 a.m. Mixed team jumps Final 2

13 Feb. 5h-5h40 Qualification jumps 1

13 Feb. 5:45 a.m. to 6:15 a.m. Jump qualification 2

February 16 5h-5h55 Jumps Final 1

16 Feb. 6h-6h15 Jumps Final 2

Women’s jumps

Local athlete to watch: Winter Vinecki, Kaila Kuhn

February 10 5 a.m. to 5:45 a.m. Mixed team jumps Final 1

10 Feb. 5:50 a.m. to 6:15 a.m. Mixed team jumps Final 2*

13 Feb. 5h-5h40 Qualification jumps 1

13 Feb. 5:45 a.m. to 6:15 a.m. Jump qualification 2

14 Feb. 5h-5h55 Jumps Final 1

14 Feb. 6h-6h15 Jumps Final 2*

Women’s Big Air

Local athlete to watch: Courtney Rummel

February 6 7:30 p.m. to 9 p.m. Women’s Big Air Freeski Qualifying Races

7 Feb. 8 p.m. to 8:45 p.m. Women’s Big Air Freeski Final*

Slopestyle Women

Local athlete to watch: Courtney Rummel

12 Feb. 8 p.m. to 9:01 p.m. Women’s Freeski Slopestyle Qualifiers

13 Feb. 7:30 p.m. to 8:24 p.m. Final races Slopestyle Freeski Women*

Share.

About Author

Comments are closed.